Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaEV YAŞAMEv Ortamında Çıtır Çıtır Lahmacun Nasıl Pişirilir?

Ev Ortamında Çıtır Çıtır Lahmacun Nasıl Pişirilir?

Yediden yetmiş yediye hemen hemen herkesin severek tükettiği tescilli yemeklerimizden olan lahmacunu ev ortamında dışarıda yediğimiz lezzet ve çıtırtıda yapmak her mutfak severin hedefi olmuştur. En az hayatımızda bir kez dahi olsa denediğimiz bu lezzet damaklarımızı şenlendirir. Yöreye göre içerik farklılıkları olan lahmacun bilindiği üzere Şanlıurfa ve Gaziantep yörelerine ait olmakla beraber tüm Türkiye ve Dünyada keyifle tüketilmekte.

Temel Lahmacun Malzemeleri Ve Hamuru Nelerdir?

Gaziantep lahmacunu zırh kıyması baharat ve kuzu etinde yapılır. Şanlıurfa lahmacunu ise yine zırh da çekilmiş kuzu kıyması, baharat ve sebzelerle yapılır. İkisi arasında ki tek fark Antep lahmacunun da sarımsak olmasıdır. Lahmacunun iç harcı kadar hamuru da önemlidir. Ev ortamında yaparken genellikle tariflerde maya görmekteyiz oysa ki lahmacun hamurun da maya olmaz. Olursa şayet pide gibi kabaracaktır ve istediğimiz gevreklikte olmayacaktır. Temel lahmacun tarifi şöyledir;

Evde Lahmacun Nasıl Lahmacun Pişirilir

İç harcı için;

. Kuzu ve dana olmak üzere karışık kıyma

. Domates

. Yeşil ve kırmızı kapya biber

. Baharat ve tuz

. Yöresine göre soğan veya sarımsak

. Maydanoz

. Domates ve biber salçası.

Hamuru için;

. Un

. Su

. Tuz

Lahmacun Pişirme Teknikleri Nelerdir Ve Ev Ortamında Nasıl Pişirilir?

Lahmacun için bütün malzemeleri hazırladık ve sıra pişirmeye geldi, bunun için birçok seçenek olduğunu biliyor muydunuz. Hepimizin aklına ilk önce iç harcını götürüp lahmacun fırınında pişirttirmek gelse de ev ortamında da çıtır çıtır lahmacunlar elde edebiliriz.

. Tavada Lahmacun; yanmaz yapışmaz bir tavayı iyice kızdıralım ve lahmacunumuzu tavaya alalım üzerine kapak kapatıp orta kısık ateşte pişmeye bırakalım bu tarz bir pişirmede alacağımız sonuç daha yumuşak ve buharda pişmiş bir lahmacun olacaktır . Ters çevirdiğimiz takdirde kıymalı harç tavaya yapışacağından genelde buhar ısısıyla alttan gelen bir pişirme elde ederiz.

Evde Lahmacun Nasıl Lahmacun Pişirilir

. Fırında Lahmacun; bu tarz bir pişirme için elimizde rezidansı saklı bir fırın var ise fırını en yüksek ayarda önceden ısıtalım ve en alt zemine lahmacunu bırakıp pişirelim burada ısı hamura daha çabuk tesir edeceği için daha çıtır çıtır bir lahmacun elde etmiş oluruz. Pişmeye yakın fırının en üst rafına alıp üstünde ki kıymasının da bir miktar kızarmasını sağlayabiliriz. Eğer lahmacunu orta rafta tepsi içinde pişirecek olursanız lahmacun kuruyacak ve daha kıtır kıtır ve kıyması suyunu kaybetmiş ve pişmekten ziyade kurumuş bir lahmacun elde etmiş oluruz bunu da hiçbirimiz istemeyiz.

Evde Lahmacun Nasıl Lahmacun Pişirilir

. Lahmacun Makinasın da Lahmacun; piyasada bunun gibi birçok ürün bulunmakta ürünün yapısı evde lahmacun yapımı için tasarlanmış hızlı ve iyi sonuç alabileceğiniz kurutmadan pişirme sağlayabileceğiniz küçük ev aletlerindendir. Alt zeminde seramik bir lahmacun taşı olan ve üst rezidansı açıkta olan bu tarz pişirme gereçleri çıtır çıtır lahmacun yapmak için en doğru tercihlerden.

Evde Lahmacun Nasıl Lahmacun Pişirilir

. Döküm Tavada Lahmacun Yapımı; bizzat şahsımın da sıklıkla uyguladığı bu teknik diğer tüm teknikleri unutturacak gibi. Döküm tavanızı yüksek ateşte ocakta iyice kızdırın. Tam kızdığından emin olduğunuzda lahmacunu yağlı kağıt üzerine alın ve tavaya o şekilde bırakın ve ateşi hiç kısmayın bir miktar piştikten sonra yan tarafında hafifçe hamuru kaldırın ve kıymalı tarafında üzerine yağlı kağıt koyup ters çevirip, tekrar tavaya alın. Böylece alt ve üst tarafı eşit pişirmiş olacaksınız. Yüksek ateşte yanmadan hızlı bir şekilde pişeceği için hem çıtır çıtır hem de kıyması kurumamış bir lahmacun elde etmiş olacaksınız.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments