Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaEV YAŞAMSağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kış aylarının gelmesiyle artık dolaplardan çıkan yorganlar bizleri ısıtacak ve dinlenmemiz için iyi bir uyku uyumamızı sağlayacaktır. Yorgan denilince akla ilk olarak sıcak tutması ve hafif olması gelir her birimizin babaannelerimizin ve anneannelerimiz sobalı evlerinde çocukken sarıldığımız sıcaklığı tesirli ama ağır mi ağır yün yorganlar gelir. Yorgan dolgu malzemesinin en önemli görevi uykumuzda bizleri sıcak tutmasıdır birçok yorgan dolgu malzemesi vardır en bilindik olanı koyun yünü, kaz tüyü, pamuk ve elyaftır. Eski zamanlarda pamuk yorgan oldukça kullanımı yaygındı fakat pamuk yorgan bir o kadar da ağır oluyordu yün yorgan yapı gereği daha hafif bir malzeme olduğu için daha sıklıkla kullanılan bir malzeme elyaf ise son zamanlarda hazır yorganlar arasında oldukça yaygın.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Yorgan Türleri Ve Özellikleri.
Koyun yününden yapılan yorgan ; bu tür yorgan en sağlıklı seçeneklerden biridir. Özellikle koyun yününün sağlığımız üzerinde pozitif etkisi var, kıvrık yapısı gereğiyle yün aralarında boşluklar oluşmakta ve böylece hava ve ısı eşit miktarda yayılmakta sizi terletmeden en sağlıklı ve hızlı bir şekilde ısıtacaktır. Son derece sağlıklı olan yün biyolojik bozulma gösterir böylece endüstriyel kirliliğe neden olmaz yün yorganın başlıca faydalarını sayacak olursak;

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

. İçerik açısından doğal bir madde olduğu için oldukça temizdir.
. Uygun saklama koşullarında oldukça dayanıklıdır.
. Sıcak havalarda serin soğuk havalarda sıcak tutma özelliğine sahiptir.
. Antibakteriyel ve radyasyon emici özelliktedir.
.Doğal rutubet ve küf giderici özelliktedir.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir


Yün yorgan en az senede bir kez söküp, yünlerini yıkayıp didib, havalandırmalı ve tekrar dikilmelidir böylece oluşabilecek güve, parazit ve pire oluşumunun önüne geçilecektir. Uygun saklama koşullarında oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür nerdeyse 50 , 60 yıl kullanım ömrü vardır. Bu nedenle tüketim çılgınlığının yaşandığı bu çağda uzun ömrü sayesinde doğaya sürdürülebilir olması açısından faydası vardır insan bedeni üzerinde ki en önemli faydası ise radyasyon emici olduğu için çağımızın bize getirdiği eksilerden olan gün boyu radyasyona maruz bırakıldığımız bu zamanlar da, bizi uykumuzda bir nebze de olsa radyasyonu emerek rahat bir uyku çekip güne zinde başlamamıza sebep olacaktır.
Tek bir dezavantaj varsa oda senede bir kez söküp yeniden dikme zahmetidir eğer sizler evlerinizde yapamıyorsanız şükür ki bu topraklarda hala devam eden yorgancılık mesleği olduğu için yorganlarınızı buralar da yeniden diktirebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kaz Tüyü Yorgan Kullanımının İnsan Bedeni Üzerinde ki Faydaları Ve Özellikleri .


Kaz hayvanın tüylerinden elde edilen bu yorgan dolgu malzemesi oldukça doğal bir malzemedir.
.Kaz tüyü ısıyı ve nemi kendi içerisinde dengelediği için sağlıklı bir uyku sunar.
.Kaz tüyü ürünler bakteri ve toz akarlarını içerisinde barındırmaz bu sebeple alerjik bünyeler için oldukça uygundur.

.Kaz tüyü doğal ve higroskopik olduğu için bakteri ve koku yapmamaktadır.
.Kaz tüyü dünyan en iyi yalıtım malzemesidir. Bu sebeple ısıyı dengeler.
.Temizliği yün yorgana göre daha kolaydır çamaşır makinasında 30 derecede yün yıkama programında yıkanabilir.
. Yapısı gereği oldukça hafif bir malzemedir ve uyurken üzerinizde ağırlık hissettirmez.
Tek bir dezavantaj ise tüylü yapısı gereği sert olan sivri uçları yorgan kumaşından zaman la çıkacağı için etrafta uçuşan tüyleri temizlemektir .

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir


Pamuk Yorgan Ve Faydaları.
Pamuk liflerinden üretilen bu yorgan çeşidi pamuğun doğası gereği oldukça doğal ve hayvansal olmayan bir malzemedir genellikle daha serin tutar kış ayları için değilse de mevsim geçişleri için daha çok tercih edilir. Terletme yapmaz. Yüksek derece de yıkanırsa topaklanma yapabilir bunu için en ideal ısı 30 derecedir.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Elyaf Yorgan Kullanımı.
Elyaf suni bir üründür ve petrol türevidir. Bu sebeple ki oldukça zararlıdır. Hava geçirmediği için uyurken size aşırı ısı vereceğinden terlemenize sebep olacaktır. Ayrıca içerisin de bulunan kimyasallar sebebiyle insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Akciğer kanseri, guatr ve cilt kanserine yakalanmanıza sebebiyet verebilir mümkün mertebe kullanılmaması gereken bir yorgan dolgu malzemesidir . Tek iyi yanıysa çamaşır makinasında oldukça rahat bir şekilde yıkanması ve çabucak kurumasıdır.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Yorgan Tog Değeri Kaç Olmalıdır?
Yazın dahi yorgansız uyuyamayanlar için en ideal 6.5 iken kış aylarında ise 10.5 ve üstü tog değeri en idealdir.
Yün Yorgandaki en önemli husus kullanılan yünün ağırlığıdır. Ortalama ağırlıkta ki bir yorgan için 2 veya 3 kilo yün kullanmak idealdir, mevsim şartlarına göre bu ağırlık değişkenlik gösterebilir. Pamuk yorgan için ortalama ağırlık 3 ila 4 kilo olmalıdır tabi isteğe göre kilo arttırılabilir.

Yastık Dolgu Malzemeleri Arasında Ki Farklar Nelerdir?
Bütün bu yorgan dolgu malzemeleriyle yastık da doldurulabilir yastığın boyutları ve ağırlığı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir kimi kalın yastık sever kimi ince ama en kaçınılması gereken yastık türü elyaf yastıktır son derce suni ve rahatsızdır. Kaz tüyü yastık en sağlıklı seçeneklerdedir fakat onunda dezavantaji ara ara, kılıfın aralarından çıkan sert yapılı tüyleridir. Yün yastıkta burun mesafesinde olduğu için yünün kendine has kokusu sizi rahatsız edebilir. Pamuk yastık seçenekler arasında en rahatı ve sorunsuzu gibi duruyor ama elyaf dışında tüm diğer malzemeler uyku ve beden sağlığı için en ideal dolgu malzemeleridir. Sağlıklı uykular dileriz.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Yorgan Ve Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments