Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaEV YAŞAMAmigurumi Oyuncaklar Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amigurumi Oyuncaklar Nedir ve Nasıl Yapılır?


Nedir bu Amigurumi hayatımıza nereden girdi ve oyuncak bebek algımızı nasıl da değiştirdi. Adından da anlaşılacağı üzere Japon kökenli bir kelimedir. “AMİ (şiş veya tığ ile yapılmış) ve “Nuigurumi” (içi elyaf veya yün türevi materyeller ile doldurulmuş örgü oyuncak ) kelimelerinden türetilmiştir, ipin; tığ veya şiş yardımıyla sıkı iğne diye tabir edilen teknikle örülmesiyle oyuncak bebekler ve aklınıza gelecek her türlü şekle dönüştürülmesidir. Amigurumide ki en temel teknik Türk el işi sanatında da kullanılan sık iğne tekniğidir.


Bu teknikle öreceğiniz oyuncaklarda kullanılacak malzemeler, tüğlenme yapmayan pamuk içerikli bebeğinize uygun antibaktariyel ipler, ipe uygun bir tığ, burun, ağız gibi detaylar için düğme, boncuk ve yapacağınız şekle göre örgü ilmek şeması ve dolgu malzemesi olarak yün, elyaf bunlarla birlikte dilediğiniz şekilde oyuncaklar elde edebilir ve bebeğinizi plastik oyuncaklar yerine daha doğal, uzun ömürlü şirin mi şirin oyuncaklar elde edebilirsiniz. Bu örgü sanatı son yıllarda ülkemizde oldukça popüler oldu öyle ki örgü seven ve geçimini el sanatlarından sağlayanlar için ekstra bir geçim kapısı oldu, örgü sevmeyen hanımlar için sizde sipariş edip hem hanımlara destek olabilir hem de bebeğinize daha organik ve şirin bir oyuncak almış olabilirsiniz.


Amigurumi denilince akla rengarenk bebekler çeşit çeşit hayvanlar ve çizgi film karakterleri, çeşit çeşit süs eşyaları, objeler, anahtarlık ve hatta özel günleriniz için küçük hediyelikler yapmak mümkün. Tamamen el emeği göznuru bu örgüler biz büyüklerin bile ilgsini çekmekte.


Amigurumi malzemelerine gelecek olursak.
.Uygun kalınlıkta ve farklı renklerde pamuk içeriği yüksek ip.
.İpimize uygun kalınlıkta tığ.
.Makas.
.Motiflerin içini doldurmak için elyaf veya yün.
.Toplu iğne.
.Etamin iğnesi.
. Ağız ve göz yapmak için farklı renklerde boncuk veya düğme gibi malzemeler.
örgü şablonu için ise youtube videoları izleyebilir veya hobi malzemeleri satan tuhafiye dükkanlarından örgü dergileri temin edebilirsiniz. Kendiniz için harika bir hobi ve belki de kazanç kapısı olabilir. Örgü örmeyi sevmeyenler bile örgüyü sevdirecek size terapi gibi gelecek bu el işi için fotoğraflarımızdan ilham alabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments