Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaTURİZMKamp Yaparken Yanımızda Olması Gerekenler

Kamp Yaparken Yanımızda Olması Gerekenler


Özgürlüğüne düşkün, gezmeyi seven, macera ruhlu, gürültüden ve insan kalabalığından hoşlanmayan doğa aşığı insanların en vazgeçilmez tatil seçeneklerinden olup yaz kış fark etmeden dört mevsim dağlarda, kırlarda, masmavi deniz ve sapsarı kumsallarda ve aklımıza gelebilecek bütün doğa koşullarında bir çoğumuzun keyif aldığı en güzel aktivitelerden biri.

Kamp deyince aklımıza çadır ve ateş gelmekte. Çadırın yanında ateş yakmak ateşin sıcaklığını yüzümüzde hissetmek gecenin seslerini dinleyip karanlığı izlemek ve zifiri karanlıkta yıldızlar altında oturup göğü seyredip hayallere kapılmanın insana verdiği duygu paha biçilemezdir. Öyle ki en lüks otellerde binlerce lira harcadığınız otel tatillerinde bile bu özgürlük hissini bulamayabilirsiniz. Siz doğayı dinlersiniz doğa da sizi dinlendirir. Bu güzellikleri yaşamak hayattan zevk almak insana sonsuz huzur verir.


Kampçılık deyince aklımıza gelen en önemli unsurlardan biri de yaşam malzemeleridir, bunların hafif ve kolay taşınabilir olması en birinci seçeneğimiz olmalı, ateş yakmanın yasak olduğu bölgelerde yanımız da mutlaka gazlı küçük ocak ve aydınlatıcılar bulundurmalı ve kap kaçak ve termos gibi işimize yarayacak küçük aletler almalıyız. Hayatsal faaliyetler için ise yine hafif ve küçük ebatta balta, bıçak, çakı, alet vb aletler yanımızda bulundurmalıyız. Kamp çantamızda mutlaka bir uyku tulumu ve polar kıyafetler ve mevsimine göre az ve öz kıyafetler bulundurmalı ve mutlaka bir ilk yardım çantası hazır halde tutmalıyız.


Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birçok kullanışlı kamp malzemesi temin edebiliriz . Bunların başında en önemlisi çadırlar gelmekte geleneksel kazıkla bağlanan çadırlar yerine artık pompa ile şişen ve çabuk kurulumu sağlanan çadırlar bulunmakta üstelik bu çadırların özel kumaşları sayesinde içinde soba yakabilir ve yemeğinizi gönül rahatlığıyla pişirip çayınızı demleyebilirsiniz. Yerde oturmayı sevmeyen kampçılar için katlanabilir sandalye ve masalar olduğu gibi, uzun saatler suyunuzu sıcak tutan termoslar da bulunmakta.


Çadır hayatının özellikle en büyük sorun tuvalet ve hijyen sağlamada yaşansa da artık bunun gibi sorunlar için kolay çözümler var örneğin portatif katlanabilir tuvaletler ve duş almak için duş çadırları kampçıların hayatını kolaylaştırmakta. Bu güzellikleri yaşarken çevremizi korumalı yakılan ateşin söndüğünden emin olmalı ve olası çöplerimizi toplayıp doğayı bulduğumuz gibi tertemiz bırakmalıyız. Hayvan dostlarımızı unutmamalı ve gittiğimiz yerlere az da olsa orman hayvanlarına uygun yem ve yiyecekleri yanımız da taşıyıp uygun yerlere bırakmalıyız. Gelecek nesillere tertemiz bir doğa bırakmak dileğiyle.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments