Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaANNE VE BEBEK SAĞLIĞIDoğum Sürecinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Doğum Sürecinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Gebeliğiniz tamamlanmak üzere ve artık doğum planlaması yapılma aşamasında sizleri bir takım hazırlıklar bekliyor, artık neredeyse yürümekte zorlanıyorsunuz ama bir o kadar da heyecanlı ve aynı zamanda stres dolu bir zamana girdiniz duygu dünyanız karman çorman bu karmaşanın içinde durumu toparlayacak ve hazırlıklara başlayacak enerjide kendinizi hissetmeye bilirsiniz durun ve derin bir nefes alın.

Doğum Sürecinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir

Öncelikle hastane ziyaretleriniz daha da sıklaştı ve Nst cihazına girmeye başladınız. Doğumu kolaylaştıracak bir takım egzersizlerle bedeninizi ve bebeğinizi doğuma hazırlamalısınız. Bu konuda uzmanların tavsiye ettiği bazı egzersizler örneğin; aksak gebe yürüyüşü bunun için kaldırım kenarından destek alabilirsiniz bir adımınız daima kaldırımda iken diğeri de yolu adımlamalıdır, pilates topu egzersizleri, sandalye kenarına tutunarak yapabileceğiniz squat hareketleri bebeğinizi doğum kanalına itmede yardımcı olacaktır. Düzenli olarak yürüyüş yapmalı ve nefes egzersizlerine devam etmelisiniz. Nefesinizi doğru kullanmanız size doğum esnasında oldukça yardımcı olacaktır.

Doğum Sürecinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir
Doğum Sürecinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir

Bebeğiniz doğum sürecinde ve artık doğuma sayılı zaman kala özellikle 36. haftadan sonra hastane çantanız her ikiniz içinde hazır olmalı. Hastane için hazırladığınız doğum çantasının içinde sizin için iki üç takım gecelik, eşortman takımı, iç çamaşırı, çorap, emzirme südyeni, kişisel bakım çantanız , iç çamaşırı şeklinde yetişkin bezi veya ped, muhtemelen oluşacak göğüs çatlakları için uygun krem, göğüs pedi, şampuan gibi ilk etapta yanınıza alacağınız eşyalardır. Son zamanlarda doğum fotoğrafçılığı ve doğum sonrası odanızda bebeğinizle yapacağınız fotoğraf çekimi için özel tasarlanmış sabahlıklarınızı da doğum çantanıza eklemeyi unutmayın. Son zamanlarda sıklıkla doğumdan sonra gelen ziyaretçiler için bir takım hazırlıklar yapılmakta öyle ki bunun için organizasyon şirketleri oldukça birbirinden şık konseptler hazırlamakta çeşitli oda süslemeleri, ziyaretçiler için ikramlık yiyecek ve çiçekler, minik doğum hatıraları olan küçük hediyelikler lohusa şerbeti ve daha bunun gibi birçok güzelliklerle odanızı güzelleştirebilirsiniz.

Doğum Sürecinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir

Bebeğiniz için hazırladığınız doğum çantanızda en temel de olması gerekenler;

 • *Bir takım hastahane çıkışı
 • *En az 5 tane mevsimine göre uzun kollu veya kısa kollu zıbın
 • *2 tane tulum
 • *3 tane altlı üstlü takım
 • *Yaz mevsiminde iseniz en az 3 tane müslin örtü takımı
 • *Kış mevsiminde iseniz battaniye ve hırka
 • *Takımların yanında olacaktır ama ekstra çorap ve eldiven
 • *Anne sütünün yetersiz olduğu durumlar için mama ve biberon yada şırınga
 • *İlk etapta bebek arabasından ziyade yanınız da puset bulundurmanız yeterli olacaktır.
 • * En Az 15 tane yeni doğan bebek bezi ve bebeğinizin tenine uyumlu ıslak mendil.
 • *Bebeğin mide kapasitesine göre anne sütünün fazla geldiği durumlarda elektronik göğüs pompası.
 • gibi temel ihtiyaçları mutlaka 36. haftadan sonra hazır bulundurmalısınız.
Doğum Sürecinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir

Olası bir ihtimalle gece başlayabilecek doğumunuz için aracınız yoksa size en yakın taksi durağının numarasını mutlaka rehberinizde hazır bulundurun. Doğum sancılarınızın gelmesi, anında hastaneye gitmeniz gerektiğini göstermez önemli olan kanlı akıntı (nişan) gelmesidir. Sancılar ve kasılmalar başladığında düzenli aralıkla saate bakarak hastahaneye gitmek için artık hazırlanmalısınız önce ılık bir duş alıp hazırlanın doğum süreci her an olabileceği için belli bir zamandan sonra gıda alımını durdurun. Rahat kıyafetler giyip doğum çantanızla beraber bebeğinize merhaba demek için yola koyulun.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments