Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGenelSağlıklı Kilo Kontrolü ve Diyet

Sağlıklı Kilo Kontrolü ve Diyet


Niyetler mi yoksa Diyetler mi kilo kontrolü sağlamamız da bize yardımcı olur. Öncelikle diyet kelimesinin anlamını öğrenmekle işe başlayalım. Diyet kelimesi Arapça kökenli olup Türkçe anlamı ” islam hukukunda yaralama yada öldürme durumlarında, suçlunun ödemek zorunda olduğu akçe.” anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığında da anlatıldığı üzere diyet yapmak aslında bedenimize ve ruhumuza bedel ödetmektir. Uzun veya kısa vadede yapılan diyetler belli bir zaman sonra kişiyi sıkmakta ve mutsuz etmekle kalmayıp bıkkınlık sonrası gelen ani iştah artışlarıyla onca emek verilerek sürdürülen bu süreci tamamlayamayıp aksine verilen kilonun da üzerinde bir kilo artışıyla kişiyi mutsuzluğa sürüklemektedir, adı üzerinde diyet etmek bedel ödemektir, ya siz iştahınıza bedel ödetirsiniz yada iştahınız size bedel ödetir.


Sağlıklı kilo vermek isteyen kişilerin ilk önce bilinçaltlarından diyet kelimesini tamamen silip bunun yerine sağlıklı yaşamak adına yapılabilcek en güzel şey tabi ki de birçok uzmanında söylediği üzere yaşam stilinizi değistirmektir. Bu değişim kısa vadeli değil köklü bir değişim olamlıdır peki kişi neler yapabilir. Uyku saatlerine, gündelik alışkanlıklarına, mutfak düzenine, market alışverişlerine ve en önemlisi hareketsiz bir yaşamdan hareketli bir yaşama geçiş yapması kişiye sağlıklı bir şekilde kilo kontrolü sağlamasında çok büyük yarar sağlamaktadır.


Çağımızda kilo kontrolü sağlamak adına birçok metot geliştirilip işin uzmanları tarafından bizlere sunulmakta. Her ne kadar diyet kelimesinden hoşlanmasak da artık günümüzde etrafımızı diyetisyenler, yaşam koçları, özel spor hocaları ve birçok medıcal işlemle kısa yoldan kilo vermemizi adeta garantilediklerini söyleyen kişi ve sistemlerle çevrilmiş durumda bu da takdir edilir ki birçok kafa karışıklığına sebebiyet vermekte. Peki kafamız da bu kadar soru etrafımızda bu kadar çok listeler, söylemler, öneriler varken bizler nasıl doğru şekilde kilo vermede en iyi yolu kendimizce bulacağız. İşin özü ilk önce kendimizi, bedenimizi, ruh sağlığımızı tanıyarak işe başlamalıyız hangi dönemlerimiz de daha çok kilo alıyor ve hangi dönemlerimizde daha çok kilo veriyoruz. Mutluyken mi yoksa mutsuzken mi daha çok iştah artışı yaşıyoruz hangi besinleri yediğimizde sindirim sistemimizde rahatlama veya rahatsızlanma hissediyoruz, su ile aramız nasıl günde ne kadar çok su içiyoruz veya sudan ne kadar çok kaçıyoruz. Günlük hareketlerimiz sadece işten eve veya evden markete kadar mı kendimizi iyi hissetmek adına en son ne zaman yürüyüş yaptık veya bir spor aktivitesi içinde olduk çocukluğumuzdan bu yana en son kan ter içinde ne zaman kaldık ? bu sorulara cevap bulduğumuzda artık diyet listelerine, diyetisyenlere, zayıflama adı altında bizlere sunulan her türlü ürüne ve sisteme ihtiyacımız kalmayacağını fark etmiş olacağız ve değişime ilk önce bilinçaltımızla başlayacağız ve hayatımızı buna göre şekillendireceğiz.

Sağlıklı yaşamak sadece ve sadece bizim elimizde fark ettiğimizde ise sağlıklı bir bedene kavuşmuş olacağız.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments