Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaModaGeçmişten Günümüze Trençkot

Geçmişten Günümüze Trençkot

1820’li yıllarda ordu mensubu subaylar için, ana rengi haki olarak tasarlanmış asıl amacı sol kalp hizasında trenç parçası olan kısmına çelik bir plaka konularak kalbi herhangi bir tehlikeden korumak amacıyla üretilmiştir. Trençkot avcılıkla ve balıkçıkla uğraşan ve şık giyinmeyi seven İngiliz beyleri tarafından da tercih edilmiştir. 1879’lu yıllara gelindiğinde trençkot gabardin kumaşla üretilerek kullanımı daha da yaygınlaşmıştır.

Günümüzde ise Trençkot denilince akla ilk gelen, İngiliz markası olan Burberry’ nin yaratıcısı ve tasarımcısı Thomas Burberrydir. Neredeyse 200 yılı aşkın bir süredir çeşitli kulvarlarda kullanılan son zamanlarda ise genç yaşlı her kesimden insanın sonbahar ve ilkbahar aylarında severek kullandığı bir giyim parçasına dönüşmüştür. Genellikle dış giyimde gece, gündelik ve iş hayatında genellikle klasik modellerinden şaşmasakda ara ara moda akımlarına ve farklı markaların kendilerine özgü trençkot tasarımları, kalıpları, renk ve farklı kumaş seçenekleriyle sık sık vitrinlerde kendine yer edinmiştir.

Trençkot denilince akla kruvaze kapama ve belde kemer detayı ve tasarıma göre arkada veya ön sağ ve sol yanda roba parçaları akla ilk gelen ayrıntılardandır. Tüm dünyada en çok sevilen rengi bej olsa da hemen hemen her renkte bulmak mümkündür. Her bedende insanda gayet hoş görüntü veren bu tekstil ürünü stilimizin tamamlayıcı parçalarında biri haline gelmiştir.

Genellikle gabardin kumaştan üretilse de kot, süet, deri, yağmurluk, kaşe, keçe, ve ince fantazi kumaşlardan ve hatta dantel kumaşla bile üretilmiş olup her tasarımcı defilesinde bu eşsiz ve modası geçmeyecek parçaya yer vermiştir. Dolaplarımızın en vazgeçilmez parçalarından biri haline gelmiştir. Dilerseniz gece kıyafetleriniz üzerine alabilir, dilerseniz günlük hayatınızda üzerinize alıp dışarı çıkabileceğiniz ve her stile uyan ender parçalardandır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments