Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaModaModa Sektöründe Alaylı mı Okullu mu ?

Moda Sektöründe Alaylı mı Okullu mu ?

Günlük ve sosyal hayatımız da yeni insanlarla tanıştığımız da akla gelen mesleki sorulardan biridir bu soru ” Alaylı mı Okullu mu ?”

Bu soru sorulunca akla gelen ilk meslek belki de bir çoğumuzun da bildiği üzere “Terzilik” mesleğidir. Mesleki olarak eğitim almak her ne kadar yasal süreçte diploma almak için gerekli olsa da bu meslek de asıl olan el becerisi ve doğuştan gelen yeteneğinizdir .Terzilik mesleğine gönül verenler ,terzi olmak için kurslara gidenler, terzilik öğrenmek için okul okuyanlar ve bunların hiç biri olmadan içsel bir güdüyle doğuştan terzi olanlar .

Terzi olmak bir kumaşa hayat vermek, onu işlemek , dümdüz bir kuştan bazen bir yumak ipten türetip kesip biçip adeta bir mimar gibi şekil verip bir mühendis gibi kalıp hazırlayıp bir duvar ustası gibi parçaları birleştirip bir başka bedene, bir başka zevke, bir başka insana sevdirip, beğendirip kabul ettirip en sonunda o eline sağlık cümlesini duymaktır. Bu cümle çokça sabır gerektiren bu işi yapan bir birey için duyulabilecek en güzel cümle olup bütün yorgunluğunu bir çırpıda unutturabilir. Sabırla harmanlanıp sevgiyle birleştiğinde en zorlu modeller ,istekler bile bir terzi için zevkle geçirilecek zamanlardır adeta terapi gibidir dikmek , makasın sesi makinanın tıkırtısı ,ütünün tıslaması bu mesleğe gönül verenler için en hoş sadadır.


Terzi ve Moda tasarımcısı arasında ki en temel fark şudur ,terziler bir kumaşı dokunduğunda hissettiğinde o kumaştan nasıl bir model çıkacağını o an karar verir kafasında saniyeler içinde çizer ,biçer ,diker ve kişiye giydirip öyle kişiye yol gösterir. Bir terzi kalıp çıkarmayı, kumaşı biçmeyi ,prova almasını ve dikmeyi iç güdüsel ve alaylı bir şekilde öğrendikleriyle birleştirip ürünü ortaya çıkarırken , moda tasarımcısı genel olarak sadece tasarlamak ve çizim yapmakla ürünü ortaya çıkarmak için çalışır temel mottoları budur ama bilinmelidir ki terzilik bilmeden tasarımcı olunamayacağıdır o vakit de bu meslekte alaylı ve okulu olmak gelecek planları için ayrılmaz bir bütündür.

Bu mesleği öz benliklerinde hissedenler tasarlayıp dikme hayali kuranların en temelde bilmesi gereken şudur ki sevgi ,sabır ve mesleğe duyulan aşk olmadan bu işi yürütemeyecekleridir, oldukça meşakatli bir yol olup zaman zaman saç baş yoldursa da severek yapanlar için aşktır terapidir terzilik eğer sizlerde saatlerce atölyede çalışıp sanki o anca vakit geçmemiş gibi hissediyorsanız bu meslek tam size göre olmalı bundan emin olabilirsiniz ,çokça pratik yapmak sizi devamlı geliştirir kumaşa dokunmaktan makasla kesip biçmekten asla korkmayın ne kadar özgür olursanız o kadar gelişirsiniz ve geliştikçe ortaya sanat eserleri çıkara bilirisiniz keyfini ve verdiği hazzı bilenler için vazgeçilmezdir terzilik.

Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments