Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaSağlıkBoğaz Ağrısı ve Öksürük için Bal ve Limon Kürü

Boğaz Ağrısı ve Öksürük için Bal ve Limon Kürü

Sonbaharın sonlarına geldiğimiz şu dönemde birçok insanın başına gelen en belalı salgınlardan biri de soğuk algınlığı. Mevsimsel alerji, boğaz ağrısı ve kuruluğu en zoru da geceleri adeta hayatımızı ve uykularımızı kabusa çeviren ciğerlerimizin yerinden sökülüp de avuçlarımıza düşecek gibi hissettiğimiz şiddetli öksürük ve halsizlik. Bir anda yakalandığımız bu illet hayatımızı zehir etmekle kalmayıp her türlü sosyallikten bizi alıkoyuyor bizi en yoran da geçmeyen o kuru öksürükler ve balgam. Hemen soluğu hastanelerde alsak’ da kolay kolay geçmeyen bu rahatsızlığa elimizden geldiğinizce yakalanmamaya çalışmak en mantıklı yol gibi gözüküyor.

Yaşlısı, genci ve çocuğu kısacası toplum için sıkıntılı bir süreç olan bu hastalık özellikle hanımların hamilelik döneminde size musallat olduysa en fenası gibi gözüküyor. Normal süreçte ilaç tedavisiyle biraz ayaklanıp iyi hissetsek de hamile hanımlar için bu süreçte ilaç tedavisi almak kesinlikle mümkün gözükmüyor, özellikle gebeliğinizin son zamanlarına denk geldiyse bitmez bir çileye dönüşüyor öyle ki şiddetli öksürük rahim kasılmalarını tetiklediği için erken doğum riskiyle bile karşı karşıya kalmak mümkün. İlaç sanayisi bizlere bu rahatsızlıklar için çözüm amaçlı ilaçlar sunsa da içimizde hala daha her rahatsızlıkta suni ilaçlar kullanmak istemeyen insanlar ve gebelik süresince ilaç kullanamayan hamile bayanlar için doğanın bize sunduklarına bakmak bir nebzede olsun rahatlamak ve şifa bulmak mümkün.

Doğal kürlerden en etkilileri her derde deva bal, limon, zencefil ve bir çok antibiyotik etkisi kanıtlanmış bitki bizler için bu süreçte vazgeçilmez yöntemlerden, eğer sizde geçmeyen öksürük ve sürekli tahriş olduğu için kaşınan boğazınıza en uygun doğal tedavi yöntemini arıyorsanız, limon ve bal kürü bunun için birebir tedavi yöntemlerinden.

Taze sıktığınız yarım limonunun içine bir çay kaşığı bal koyup karıştırıp içeceğiniz bu kür sayesinde bir nebzede olsun rahatlama sağlarsınız veya hastalığa yakalanmadan önce önlem amaçlı yarım limon, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zencefil tozunu karıştırıp sabahları aç karnına içebilir ve kendinizi muhafaza edebilirsiniz. Bu süreçte en dikkat etmemiz gereken husus boğazımı sürekli nemli tutmak balgamın kolay çözülebilmesi için su tüketimini arttırmak yine bize yarar sağlayan ayrıntılardan, bir diğer dikkat etmemiz gereken husus da mevsimsel alerji, sobaların yakılmaya ve kombilerin çalıştırıldığı bu günlerde sokakta, toplu taşımada ve insan kalabalığının olduğu ortamlarda maske takmak bizleri bu hastalıktan ve mevsimsel alerjiden koruyacaktır evlerdeyse odayı nemlendirmek boğazımızı rahatlatacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments